En Güzel Dua ve Zikir Nedir ?

Yazılarımızı Paylaşın

En Güzel Dua ve Zikirler Nelerdir ?

Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem’e nasıl salât ve selâmda bulunulması gerekir?

Allah-azze ve celle-buyuruyor ki: “Şüphesiz ki Allah peygamberini metheder. Melekleri de O’na duâ ederler. Ey îmân edenler! Siz de O’na salâvat getirin, esenlik dilemek ve saygı göstermek suretiyle O’na selâmda bulunun.” (Ahzâb Sûresi: 56)

Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem- de kendisine şöyle salât ve selâmda bulunmamızı emretmektedir: “Allahım! İbrâhîm’e ve âilesine övgüde bulunduğun gibi, Muhammed’e ve âilesine de övgüde bulun. Çünkü sen, övgüye lâyık olansın, şereflisin. Allahım! İbrahim’e ve ailesine âlemlerde bereketler verdiğin gibi, Muhammed’e ve ailesine de bereketler ver. Çünkü sen, övgüye lâyık olansın, şereflisin.” deyin.

Allah ve Rasûlünün emirlerine uyarak Rasûlullah-sallallahu aleyhi ve sellem-’e, özellikle Cuma günleri bol bol salât ve selâmda bulunun. Zirâ Rasûlullah-sallallahu aleyhi ve sellem-buyuruyor ki:”En fazîletli gününüz;Cuma günüdür.Çünkü Âdem -aleyhisselâm- o günde yaratıldı ve o günde ruhu alındı.O günde sûra üflenecek ve o günde kıyâmet kopacaktır.O günde bana bol bol salâvat getirin.Çünkü nerede olursanız olun salavâtınız bana arzedilir.

Sahâbe: Ey Allah’ın Rasûlü!Vefât ettiğin halde salavâtlarımız sana nasıl arzedilir? diye sordular.

Rasûlullah-sallallahu aleyhi ve sellem-buyurdu ki:”Şüphesiz ki Allah-azze ve celle-peygamberlerin bedenlerini yiyerek(yoketmeyi)toprağa haram kılmıştır. Allah’ın salavâtı onların üzerine olsun”

Yazımızda üzerinde durduğumuz konular ;
  • En güzel dua nasıl olur
  • Neden dua ederiz
  • Neden salavat getirmeliyiz
  • Salavat nasıl getirilir

Yazılarımızı Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir