HAMD NEDİR ?

Yazılarımızı Paylaşın

HAMD NEDİR ?

Hamd ; övmek, razı olmak, teşekkür etmek, nimet’i verene içtenlikle boyun eğmek, tekrar tekrar teşekkür ederek övmek, manalarına gelir. ”ELHAMDÜLİLLAH ” Her türlü övgünün Allah ’a ait olduğunu ve her türlü iyi şeylerin Allah’tan geldiğine iman etmemizin bir karşılığıdır.

Fatiha suresi ile Hamd etmeye başlarız. Kur’an-ı kerim’de yirmiden fazla muhtelif ayetler doğrultusunda; Her türlü övgü’nün Allah’a c.c ait olduğunu öğrenmekte yiz.  Müslümanların, ne durumda olurlarsa olsun, Allah’a HAMD etmeleri bir emirdir.  Cennetle mükafatlandırılmış mü’minlerin ilk sözleri nin ” ELHAMDÜLİLLAHİ RABBİLÂLEMİN ” olduğunu Yunus suresi 10. Ayet-i kerimesinden öğreniyoruz.

Nebî (sav) efendimiz; “ ELHAMDÜLİLLAH… Dediğin zaman Allah ’a şükretmiş olursun…” “ Dua ’nın en üstünü ELHAMDÜLİLLAH ile başla yanıdır ” buyurmuşlardır. (Tirmizi)

ELHAMDÜLİLLAH kelimesinde Allah ’ın; Hayat İlim-İrade ve Kudret sıfatları tecellî ettiği için aynı zamanda tevhid anlamı taşır denilmiştir, ELHAMDÜLİLAH kelimesi ile Allah’a karşı sonsuz teşekkür hislerimizi arz ederken, Vucud- Vahdaniyyet— İlim ve İrade gibi sıfatlarını dile getirmiş oluyoruz, Özellikle yemek duası olarak şöhret bulmuş, Nebi sav efendimizin şu dua’sını sürekli tekrar etmemiz gerekmektedir: “ Bizi, yediren, içiren ve Müslümanlardan yapan Allah ’a HAMD olsun…” (Tirmizi )

Yazımızda ; hamd nedir, nasıl hamd ederiz, hamd anlamı , hamd duaları konularına deinilmiştir


Yazılarımızı Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir