SU VE ZEMZEM NASIL İÇİLİR ?

Yazılarımızı Paylaşın

SU VE ZEMZEM NASIL İÇİLİR HANGİ DUALAR OKUNUR

 

Su içerken Okunması Gereken Dua
Suyu Besmele ile üç nefeste içmeli, her nefeste ağzını bardaktan çekmelidir. Peygamber Efendimiz de böyle yaparlardı. Birinci nefeste Rabbine, verdiği nimet sebebiyle şükretmeli, ikinci nefeste, kendisine ortak olmaması için Allah ‘u Teala’ya şeytandan sığınmalı, üçüncü nefeste içtiği suyun şifa olması için Allah ‘ü Teala ‘ya niyazda bulunmalıdır.
Her nefesin sonunda da Allah ü teâla’ya hamd ederse, Elhamdülillah” derse içtiği su, diğer su içmesine kadar karnında tesbih eder. Hadis-i şerifte : “günahı çok olan, cok su Su dağitsın” buyrulmustur.”
Peygamberimi buyurdu ki, “Su içeceğiniz vakit ayakta içmeyiniz! Vücudunuza zararlıdır, yalnız abdestten artan Su ve zemzem-i șerif ayakta içilir.”
Zemzem İçerken Okunması Gereken Dualar
Zemzem suyu ikram edildiğinde, güzel kokuda olduğu gibi geri çevirmemeli, almalıdır. Su içtikten sonra Rasullullah ‘in yaptığı gibi: “Elhamdū lillâhillezî ce’alehü azben fürâten birahmetihî ve lemyec’alhū milhen ücâcen bizünûbi” duâsını okumalıdır.
Duâda, Rahmeti ile suyu tatlı yapıp günahların sebebi ile acı bir tuz haline getirmeyen Allah ‘ū Teâlâ ‘ya hamd olsun denilmektedir.
Zemzem ne niyetle içilirse ona faydası olur. Bunun için, şifa için, sıkıntıdan kurtulmak için, son nefeste iman ile ölmek için… Onun için niye çok ihtiyacimiz varsa ona niyet edip içmeli. Birden fazla şeye de niyet edilebilir. Zemzem içmeyi bir nimet bilmelidir. Hadis-i şeriflerde buyruldu ki:
“Zemzem, doyurucu ve hastaya şifa vericidir.”
“Zemzemi, belalardan korunmak niyeti ile içeni Allah korur.”
Abdullah İbni Mübarek hazretleri, (Rasûlullah “Zemzem, içildigi niyete göre faydalı olur” buyurduğu için, ben de kıyamette susuzluktan kurtulmak için zemzemi içiyorum) derdi.
İbni Abbas Hazretleri de, zemzem içerken, “Allahümme inni es’elüke ilmen nâfian ve rızkan vâsi’an ve şifâen min külli dâin ve sekâm.Ya Rabbi, senden faydalı ilim, bol nzik ve her türlü hastalıktan șifa istiyorum”diye duâ ederdi.
Su ve Zemzem Nasıl İçilir – Hangi Dualar Okunur Youtube kanalımızdan dinlemek için  Yotube /Günlük Dualar  Kanalımıza Abone Olmayı unutmayın !


Yazılarımızı Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir